Google aktif olmayan hesapları kapatacak! hesapları aktif tutmanın yolları neler?

Google

Google yakın zamanda politikalarında güncelleme yaparak aktif olmayan hesapları kapatarak aktif ve hesabı kullanan reel kullanıcıları tespit etme yoluna gidiyor. yaptığı bildiride aşağıdaki gibi hesapları aktif tutmanın yollarını sıralamış sizler için özetledik.

Hangi hesaplar etkilenir hangileri etkilenmez aşağıda;

 • Son iki yılda Google Hesabınızda işlem yaptıysanız veya hesabınızı kullanarak herhangi bir Google hizmetinde oturum açtıysanız bu değişiklikler sizi etkilemez.
 • Değişiklikler bugün yürürlüğe girse de hesap silme işlemlerine Aralık 2023 tarihinden önce başlanmayacaktır.
 • Hesabınızın etkin olmadığı kabul edilirse herhangi bir işlem yapmadan veya hesap içeriğini silmeden önce hem size hem de kurtarma e-postalarınıza (eklenmişse) birkaç hatırlatma e-postası göndeririz. Bu hatırlatma e-postaları, hesabınızla ilgili herhangi bir işlem yapılmadan en az 8 ay önce gönderilir.
 • Silinen Google Hesabı’nın Gmail adresi yeni bir Google Hesabı oluşturulurken tekrar kullanılamaz.

Hesabınızı etkin tutmak için yapabilecekleriniz

Google Hesabı’nı etkin tutmanın en basit yolu, hesapta en az iki yılda bir kez oturum açmaktır. Son iki yıl içinde Google Hesabınızda oturum açtıysanız hesabınız etkin olarak kabul edilir ve silinmez.

Hesabınızı etkin tutmanın diğer yolları:

 • E-posta okuma veya gönderme
 • Google Drive’ı kullanma
 • YouTube videosu izleme
 • Fotoğraf paylaşma
 • Uygulama indirme
 • Google Arama’yı kullanma
 • Google ile oturum açma özelliğini kullanarak bir üçüncü taraf uygulamasında veya hizmetinde oturum açma

Bu politikanın bazı istisnaları vardır. Örnek olarak şunlar verilebilir: YouTube kanalları, videoları veya yorumları içeren Google Hesapları, para bakiyeli hediye kartı içeren hesaplar veya yayınlanmış uygulaması olan hesaplar (ör. Google Play Store’da uygulama barındıran hesaplar). Bu politikayla ilgili diğer istisnaları burada bulabilirsiniz.

Google, Google Hesabınızı yönetmenize yardımcı olan araçların yanı sıra verilerinizi yedekleme seçenekleri de sunar. Örneğin, Google Paket Servisi‘ni kullanarak verilerinizi indirebilirsiniz. Ayrıca, belirli bir süre boyunca işlem yapmazsanız verilerinize ne olacağını planlamak için Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi‘ni kullanabilirsiniz.

Önceliğimiz, siz de istiyorsanız hesabınızı etkin tutmanızı mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Herhangi bir hesap bu değişiklikten etkilenmeden önce mutlaka yeterince bilgilendirme yapılacaktır. Dolayısıyla, bir hesap silinmeden önce hem Google Hesabı’na hem de kurtarma e-postasına (eklenmişse) Google tarafından e-posta bildirimleri gönderilecektir. Kurtarma e-postanızın güncel olduğunu doğrulamanız gerekir.

Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.